PL EN
SmodCMS

 

NOWA STRONA !!!

http://sm1krakow.eu/srebrna-szybka/

 

HARMONOGRAM 2018 !!!

http://sm1krakow.eu/srebrna-szybka/uczestnicy/

 

lub plik do pobrania:

https://drive.google.com/file/d/1kO2uVv_3AqhtkuiWopqcP1ijmi2KttmF/view

 

 

 

 

O Festliwalu

Celem Festiwalu jest promowanie współczesnych trendów, technik kompozytorskich i wykonawczych wśród uczniów i pedagogów szkół muzycznych na poziomie pierwszego i drugiego stopnia nauczania. Organizowany jest w edycji dwuletniej, a w jego skład wchodzą 2 konkursy - wykonawczy i kompozytorski oraz imprezy towarzyszące.

KONKURS WYKONAWCZY od 2006 roku posiada rangę międzynarodowego. Przeznaczony jest przede wszystkim dla uczniów szkół muzycznych I i II stopnia. Uczestnicy są oceniani w czterech grupach wiekowych oraz w trzech kategoriach wykonawczych. Jury przyznaje trzy pierwsze miejsca oraz wyróżnienia dla najlepszych wykonawców w każdej kategorii, a także nagrodę Grand Prix dla najwybitniejszego uczestnika. Uwieńczeniem konkursu jest Koncert Laureatów.

KONKURS KOMPOZYTORSKI ma zasięg ogólnopolski. Jego zadaniem jest poszerzenie literatury metodycznej spełniającej założenia Festiwalu oraz wyłonienie utworów obowiązkowych na konkursy wykonawcze kolejnych edycji Festiwalu. Podczas finału konkursu odbywa się uroczyste uhonorowanie laureatów oraz wykonanie nagrodzonych utworów przez uczniów Szkoły Muzycznej I i II st. im. Bronosława Rutkowskiego w Krakowie

Konkursom towarzyszą także koncerty, wykłady i warsztaty wykonawcze. Ich zadaniem jest poszerzanie wiedzy na temat różnych aspektów muzyki współczesnej oraz jej popularyzacja wśród uczniów i pedagogów szkół muzycznych.

Idea powstania Festiwalu, promującego muzykę współczesną w ośrodkach edukacji muzycznej zrodziła się we wrześniu 2002 roku z inicjatywy Sabiny (Warchoł) KRZYWICKIEJ, Renaty GUZIK, pedagogów Szkoły Muzycznej I i II stopnia im. Bronisława Rutkowskiego w Krakowie i dyrektora szkoły mgr Marty NOWACZYK-ŁAPIŃSKIEJ, co zaowocowało stworzeniem wielowymiarowej imprezy o międzynarodowym zasięgu.

Nazwa festiwalu pochodzi od tytułu piosenki dla dzieci, autorstwa jednego z najwybitniejszych kompozytorów polskich XX wieku Witolda LUTOSŁAWSKIEGO

"Srebrna szybka" w wykonaniu grupy rytmicznej z Filii SM w Gdowie, podczas inauguracji pierwszej edycji Festiwalu.

 

W Jury obu konkursów zasiadają wybitni muzycy i kompozytorzy zajmujący się muzyką współczesną. Wieloletnim przewodniczącym Jury był śp. Prof. Adam KACZYŃSKI - twórca legendarnego zespołu MW2, założyciel i wieloletni kierownik Katedry Interpretacji Muzyki Współczesnej przy Wydziale Instrumentalnym Akademii Muzycznej w Krakowie.

prof. Adam KACZYŃSKI

 

 

 

Głównymi Nagrodami w Konkursie Wykonawczym są  statuetki wykonane przez uczniów Zespołu Szkół Plastycznych im. A. Kenara w Zakopanem.

 

Nagrody w konkursie kompozytorskim wykonane zostały w Autorskiej pracowni witrażu i stolarki artystycznej Jacka Pysia.

Aktualności

konto Facebook

12.04.2017

Zapraszamy również do kontaktu na portalu społecznościowym Facebook

https://www.facebook.com/FestiwalSrebrnaSzybka